top of page

MOŘSKÉ ŽELVY

#umimPomahat
A CO TY?
1

POMÁHÁM V PROJEKTU CHRÁNÍME MOŘSKÉ ŽELVY

Zakladatelkou je bioložka Hana Svobodová, která se ochraně mořských želv věnuje více než 16 let. Vede organizaci Chráníme mořské želvy v ČR a díky její práci může pak zajistit přímou ochranu mořských želv před pytláky na Borneu. Chrání želvy na ostrovech Mataha a Bilang-Bilangan a na ostrově Lembata na jihovýchodě Indonésie. Na těchto ostrovech, některé dny klade vejce i 80 želv za jedinou noc. 

Tyto ostrovy jsou nejdůležitějším líhništěm ohrožených karet obrovských v celé jihovýchodní Asii a jedno z nejdůležitějších líhnišť na světě. Vejce tu ale kladou i kriticky ohrožené karety pravé.  

 

Chceš vědět o želvách víc? podívej se na www.morskezelvy.cz a sleduj můj web a instagram.

2

KRITICKÉ MYŠLENÍ

Dospěláci o tom pořád mluví, ale co to vlastně je? Je to jednoduché. Tady na mých stránkách najdeš hodně informací, ale ani já nemusím mít pravdu! Mohl mi to někdo špatně říct nebo jsem mohla číst článek, který si někdo vymyslel. A teď je na tobě zamyslet se nad tím, co jsi se tu dozvěděl a napsat mi, že máš třeba jiný názor nebo něčemu nerozumíš a nebo jsi četl něco jiného.

 

Žádná otázka není hloupá, proto se ptej.

Jmenuju se Viki, je mi jedenáct let, baví mě čtení, hodně poslouchám audioknížky, zpívám, tancuju, spolupracuju s dětským rádiem, animuju… a chráním želvy.  Protože s rodiči hodně cestuju po světě, v osmi letech jsem se na Floridě potkala s mořskými želvami a tím začala moje cesta za poznáváním ochrany mořských želv.

 

Zjistila jsem totiž, jak jim lidé ubližují a rozhodla se to napravit. Od té doby spolupracuju s Hankou Svobodovou v organizaci Chráníme mořské želvy. Dělám přednášky ve školách a školkách

o záchraně želv a ochraně životního prostředí a třeba na Planet Festu jsem byla letos nejmladším řečníkem, který plán na ochranu přírody přednesl.

Aby se o želvách a o tom proč bychom měli chránit přírodu dozvědělo co nejvíc dětí, začala jsem spolupracovat s Rádiem Junior. Poprvé jsem zasedla za mikrofon Rádia Junior, když mi bylo osm

a zapáleně jsme vyprávěla posluchačům o želvách a zvala je a jejich rodiče na svou přednášku do pražského kina Světozor. Tu mi pomohli uspořádat moji rodiče a veškerý výtěžek putoval na platy ochranářů.

 

Po druhé mě želvy dovedly k mikrofonu Rádia Junior, před odjezdem na Borneo, kde jsem chtěla na vlastní oči spatřit, proč je potřeba chránit želvy. V Rádiu Junior jsem začala jako historicky první zahraniční zpravodajka pravidelně informovat o své indonéské misi, kde jsem zachraňovala želví vajíčka před pytláky.

Ptáte se, proč chráním zrovna mořské želvy? Když u nás moře ani nemáme! Protože želvy žijí na naší Zemi více než 100 milionů let, dokonce přežily dinosaury, ale až dnes jim hrozí vyhynutí. Biologové tvrdí, že za posledních 70 let klesla jejich populace o 90%! Tak proto.

 

A pokud tomu nevěříte, pusťte si nejnovější film Život na naší planetě Davida Attenborougha, o kterém mluví celý svět. 

A protože vyhynutí hrozí i jiným druhům, nechráním jenom želvy, zajímám se o všechna zvířata a o to, jak to udělat, abychom my lidé přírodu nečili a abychom všichni společně dál mohli spokojeně žít na této planetě. 


Na světě je hodně věcí, které nejsou v pořádku a třeba to, že na ně upozorním, někoho motivuje a jednou vymyslí něco skvělého, co hodně pomůže.

s kyblem zelv.jpg
IMG_4813.JPG
3

KOKOS MÍSTO ŽELVY

Hledáte dárek? Chceš udělat někomu radost?

A zároveň chceš pomoct mořským želvám? Kromě toho, že budeš šířit informace, o tom jak být zodpovědný cestovatel, můžeš podpořit projekt Kokos místo želvy. Čeští designéři vymysleli několik výrobků ze skořápky kokosu. Na Borneu je kokos všude dostupný a díky tomu, už nemusí pytláci želvám strhávat želvovinu a vyrábět z ní náramky pro nás turisty.

4

MOJE PŘEDNÁŠKA

U TEBE VE ŠKOLE

Pokud si myslíš, že by tvoji třídu mohly zajímat informace o mořských želvách, ale i dalších zvířatech, o tom proč chránit přírodu, proč recyklovat, domluv se s tvojí paní učitelkou a ozvěte se mi. Moc ráda za vámi do školy přijedu.

bottom of page